Sunday, November 29, 2015

Amps immuunsust ja kingiidee!

Haiguste- ja külmaperioodil on popp kaup ingver, sidrun, mesi, küüslauk, erinevad "supertoidud", tsitruselised, glögi, vürtsid jne.

Juba eelmine aasta mõtlesin, et kõiki neid supertoite oleks hea regulaarselt ning parajas annuses tarbida, kuid alati on ju kiire, et hakkida ja kokata! Siis hakkisin oma lemmikud pühapäeva õhtul klaaspurki ning tarbisin iga päev väikese lusika immuunsust. Kas tee sees, saia peal või lihtsalt lusikaga paljalt.

Tänavu täiendasin oma retsepti ning lisasin Goji marju. Ise poleks ma neid vist kunagi poest ostnud, aga armsad Kertu & Marju kinkisid need mulle. Segus muutuvad muidu nätsked marjad pehmeks ja pontsakaks :)

Minu purki sai tükeldatud ingver, küüslauk (tükeldatud või läbi pressi), sidrunimahl, mesi, goji marjad ja saladuskatte all ka väike törts Limoncellot.
Minu poolest võib kõik meelepärased asjad (koos nt sidrunikoorega) pista blenderisse, saab pehmema tulemuse. Kes ei armasta intensiivseid maitseid, peaks kindlasti mett rohkem panema! Täiskasvanutele sobib ka törts kanget alkoholi. 


Teravat ja tervet detsembrit! 

Thursday, November 26, 2015

Kuidas teha endale kodustest vahenditest mõnus soojakott või kasulik ning armas jõulukink

Sellise koti/soki tegi mulle väiksena minu armas ema. Praegu on paljud patsiendid küsinud, kust saab osta soojakotti kui neile Adelis savist soojakoti kaela või selja alla pistan. Olen soovitanud neil kott endale ise meisterdada. Õpetan teile ka J

Sooja kotti on hea kasutada külmetuse ajal, lihaspingete leevendamiseks või lihtsalt kaisukaruks. Väikelastel kasutades ei tohi teri väga kuumaks ajada! Ettevaatust!

Mina kasutasin koti sisuks odrakruupi (500g 0.49 euri Prismast). Aga kotti võib panna ka näiteks tatart, riisi, peenemat/jämedamat soola vms. Sool sobib eriti hästi hingamisteede haiguste puhul.

Aroomi lisamiseks võib juurde panna erinevaid ürte, ravimtaimi, mille lõhn intensiivistub, kui neid koos koti sisuga pannil kuumutada. Minu lemmik on pune ehk oregano, mille ise juulikuus põllult korjasin ning kuivatasin. Pune/oreganot leiab poest maitseaineletist jahvatatud kujul. Sobib ka hästi piparmünt vms. Pildil see parempoolne valge on raudrohi.




Kuumutasin koti sisu kuival pannil umbes 5-7 minutit, pannil kaas peal. Lehtri või lusika abiga ajasin terad soki/koti sisse ja sõlm peale. Kui kodus on mikrolaineahi on asi palju lihtsam. Pista terve kott 2-3 minutiks uuni. Kuna mul selline masin puudub ning katseid kotiga teinud ei ole, katseta algul, mis kott teeb peale ühte minutit. Kui kõik OK, kuumuta edasi.

Koduseks kasutamiseks otsisin välja ühe paariliseta seisma jäänud paksema soki. Terad lähevad väga kuumaks ning läbi õhukese soki võib kott liiga kuum olla. Igal juhul kui tunned, et kott on naha vastas liiga kuum, pane rätik vahele! Väga lihtne on põletust saada. Ei tasu kuumi teri alahinnata J Kott püsib kuum vähemalt tund aega.


Et saada head kotti selja alla, võid panna sisu ka näiteks padjapüüri (sel juhul oleks vaja rohkem kui 0.5 kg sisu.

Jõulukingituseks paki terad (koos aroomielementidega) ilusasse kotti, mille saab kergesti ka ise meisterdada. Kirjuta juurde väike kasutusjuhend ning rõõmusta vanavanemaid. Esimese demonstratsioonsoojenduse saad teha koos pereliikmetega kui jõululaua taga istumisest väsinud.


Pildil oleva multifunktsionaalse personaliseeritud koti tegi mulle armas Ave Männik. 











Sooja ja mõnusat algavat detsembrit!

Sandra :)

Wednesday, November 25, 2015

Kes on füsioterapeut?

Kõik füsioterapeudid on kogenud seda momenti kui sugulased, patsiendid, sõbrad küsivad: "kas sina oled see kes massaaži teeb jah?" või : "Kas sina väänadki neid konte paika?!". Arstide klassika: "Kutsuge VÕIMLEJA!"





Definitsioonina kõlab asi nii - Füsioteraapia on kehalistel harjutustel, asendravil, massaažil ja füüsikalistel meetoditel (sooja- ja külmaravi ning elektriravi) põhinev taastusravi osa, mille sihiks on täielikult või osaliselt taastada tugiliikumisaparaadi või organsüsteemi funktsionaalne võime, et patsient saaks paremini integreeruda normaalsesse elu- ja töökeskkonda. Füsioteraapia ülesanneteks on võimalike tervisekahjustuste ennetamine, liigeste liikuvusulatuse ja lihaste jõu säilitamine või parandamine, häirunud funktsioonide taastamine, kompenseerimine, valu leevendamine. (http://www.terviseleht.ee/200106/6_fysioteraapia.php)


Ei, füsioterapeut ei "vääna konte" ja massaaž võib olla üks osa teraapiast, kuid kindlasti mitte peamine ning võimlejaid kohtab pigem olümpiamängudel.
Lihtsalt võib öelda, et füsioterapeut tegeleb patsiendi kaasasündinud, omandatud ja tihti ka tuleviku probleemidega, et parandada/säilitada elukvaliteeti. Suures plaanis tähendab see seda, et füsioterapeut tegeleb kaudselt kõigega!

Minu jaoks on füsioterapeudi amet üks kõige väljakutsuvamaid, raskemaid ja ka tänuväärsemaid ameteid. Kindlasti ka üks alahinnatumaid. Nagu ka kõikide teiste taastusravimeeskonna spetsialistide töö. Kes veel tegeleb ja RÄÄGIB patsiendiga ning KUULAB patsienti tund aega igal teraapiakorral?!

Selline näeb välja üldiselt FT protsess. Skeem võetud Eesti Füsioterapeutide Seltsi kodulehelt.


Suundasid on palju - kes tegeleb rohkem sportlastega, kes lastega, kes vanuritega. Kelle patsientideks on neuroloogiliste probleemidega isikud, kellel luu- ja lihaskonna (ortopeedilised) patsiendid. On olemas füsioterapeudid, kes tegelevad spetsiifiliselt kopsuhaigustega, ka eraldi südame- ja verehaigustega patsientidega. Edasipüüdlikumatest hambaarsti/ortodontia kliinikutest leiame lõualuudele spetsialiseerunud füsio. On olemas eraldi vaagnapõhja probleemidele pühendunud füsioterapeudid!! Ma võiksingi siia loetlema jääda.
Samuti ei ole füsioterapeut ainult (era)kliinikutes, vaid ka kodudes ning kontorites, spordiväljakutel ning haiglavoodi kõrval. Kõik selleks, et patsientide elu oleks parem!


Füsioteraapiast ning füsioterapeutidest võiksin teha nii palju blogipostitusi, et internet läheks katki. Alustan sellest väikesest kiidukõnest füsioterapeutide aadressil ning kindlasti ka tulevikus jätkan sellega. Iga päevaga suureneb minu veendumus, et valisin õige eriala. Rõõm on inimesi aidata või kasvõi natukene kellegi maailmapilti avardada. Fantastiline on kuulda, kui patsient saab esimest korda üle mitme kuu olla valuvaba või magada rahulikult. KUI palju muutub inimese elu, kui ta suudab iseseisvalt liikuda, lusika suhu või ise juuksed kammitud. Kirjeldamatult palju.

Kolme bakalaureuse aasta jooksul minust füsioterapeuti ei saanud, usun, et kellestki ei saa. Tõeline füsioterapeut ilmneb peale töökogemust, enesearendamist, kolleegidega tihedat suhtlemist ning alles siis kui õpid ARMASTAMA oma eriala.
Siinkohal tervitused kõikidele maailmapäästjatele- FÜSIOTERAPEUTIDELE. Mitte RKK instruktoritele, mitte ka inspektoritele. Kindlasti mitte võimlejatele ja massaažistidele. Olgem täpsed!



Sunday, November 22, 2015

Kuidas jõudsin ripsmeteni või jõudsid ripsmed minuni?

Tere hommikust, armsad!

Paljud on küsinud - miks ripsmed? Kust sa selle idee said?

Esmase koolituse läbisin 2011 novembris, kui käisin Tartu Ülikoolis. Olin alati tundnud, et tahaksin teha midagi oma kätega, kuid küüned mind ei huvitanud ning kosmeetiku koolis polnud võimalik ülikooliga paralleelselt käia.
Lisaks olin ise ripsmepikendusi kandnud alates augustist 2010 ning see tundus põnev ja üldse mitte raske!

Eksisin! GlamLashes koolitus Tartus oli individuaalne. Modelliks käis mul armas Nelli. Ometigi pole ma oma mõtetes kunagi vist nii palju ropendanud kui seekord :) Oli ikka raske küll paralleelselt tegutseda kahe paari pinsettidega, lisaks värisevad käed ja palju karvu! Kohe kui koju sain, hakkasin harjutama - pikendasin ribaripsmeid.
Siis võtsin ette oma kursaõed, kellele esimesed paigaldused võtsid aega vähemalt 3-4 tundi..

Katsetasin ning arendasin end klassikaliste ripsmepikendustega kuni 2014 jaanuarini, kui tundsin, et tahan midagi uut! Seadsin sammud Kristina Ilutuppa. Koolitus oli samuti individuaalne, kuid vajalikke oskusi volüümripsmete paigaldamise jaoks ma kahjuks ei saanud. Ise usun, et sellel ajal polnud see tehnika veel nii levinud Eestis ning vajas veel arendamist/õppimist, et seda teistele edasi anda.
Peale koolitust olin pettunud, pusisin omaette neid ripsmeid teha, kuid tulemust ei olnud, seega volüümripsmed pidid veel ootama. Mitte väga kaua - kuni jõudsin kauni Liseti soovitusel Luxury Ripsmestuudio volüümkoolituseni.

Koolitusel osales - kui ma ei eksi - 5 inimest. Info, mida sain, niitis mind jalust! Nii palju uut infot, mis motiveeris end muutma paremaks ja osavamaks. Samuti sain lõpuks selgeks volüümituttide tegemise, kuid siiski veel kahe käe abil. Modelliks oli kallis Maarja, kes sai endale armsad loomulikud volüümripsmed.



Luxury koolitusega jäin väga rahule ja soovitan kõigile! Muul ajal hoian end interneti kaudu toimuvaga kursis erinevate ripsmeproffide, lehtede, foorumite kaudu ning harjutan kodus tehnikaid :)

Plaanin uuel aastal läbida LashLift koolituse, et suurendada oma oskusi ning pakkuda rohkem teenuseid.

Kallistan!
Sandra


Tuesday, November 17, 2015

Ripsmepikenduste ajaloost

Aastal 1882 raporteeris Henry Labouchère Briti ajakirjas Truth, et pariisitarid on leidnud viisi kunstripsmete tegemiseks (1). 1899 aasta Soti ajalehe The Dundee Courier väljaandes kirjeldab õõvastava detailsuse ning rahuga ripsmete püsipikendamise protseduuri - oma enda juuste lau külge ÕMBLEMIST. Jah, sa lugesid õigesti!
PictureSilmalau alumine piir puhastati ning tuimestati kokaiinilahusega. Juuksekarv aeti nõela taha ning kinnitati silmalau äärde. Ühele silmale paigaldati umbes tosin või rohkem karva. Selleks ajaks oli kokaiini tuimestav mõju lõppenud. Järgmisena lõigati karvad ühepikkusteks ning koolitati hõbedast koolutajaga. Silmad seoti kinni kuni järgmise päevani. Teksti kohaselt osad karva “transplantaadid” võtsid juured alla ning hakkasid kasvama. Esimese kuu jooksul pidi ripsmeid igapäevaselt koolutama. Kulmudega toimiti samamoodi, kuid see protseduur oli tunduvalt valutum :).

Teksti autentsuses muidugi kaheldakse, sest ei olnud mingit viidet antud protseduuri läbiviija(te)le ega ka protseduuri saajatele.(2) Minu meelest väga põnev kui nii ammu selliste asjade peale üldse tuldi (kas siis päriselt või mitte)! Ripsmetuši algusajaks võib lugeda lausa 4000 enne kristust (kasutati ainet nimega kohl ripsmete-kulmude värvimiseks), seega ilusad tumedad silmad/ripsmed on naisi saatnud peaaegu, et igavesti. Samuti on leitud viiteid Egiptuse valitsejate hauakambritest ning Babüloonia varemetest, et ka siis tehti ripsme- ja kulmuprotseduure.(3)

1902 patenteeris Suurbritannias juuksespetsialist ning leiutaja Charles Nessler kunstripsmete ja –kulmude tootmise tehnika (n-ö ribaripsmed). 1911 patenteeris USAs kunstripsmed Anna Taylor.(1)
Ripsmepikenduse loojaks peetakse D.W.Griffithit, kes oma 1916. Aasta filmi “Intolerance” võtetel leidis, et näitlejanna Seena Oweni kostüüm pole täielik. Mees tellis parukategija, kes liimis näitlejanna laugudele ripsmekarvu. Naine kannatas veel paar päeva peale karvade eemaldamist silmaprobleemide käes.(3)
Seena Owen "Intolerance" võtetel.

Individuaalsed ripsmepikendused, nii nagu meie neid teame, jõudsid esimest korda Ameerikasse aastal 2004 Koreast ning Jaapanist, kus nendega juba üle 30 aasta tegeletud oldi.
Volüümripsmed või ka 3D, xD ripsmed said alguse 2000ndate lõpus Venemaalt. Peamiseks uue tehnika loojaks peetakse Irina Levchuki, kes rändas 3 aastat erinevates ripsmekoolides ning õpitud teadmistest lõi uue tehnika. (4)

Tsauki! 

Kasutatud kirjandus:

Pilt:https://www.google.ee/urla=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0CAUQjhxqFQoTCMmL4ui3l8kCFUeWLAodbK0NFQ&url=http%3A%2F%2Ftheloudestvoice.tumblr.com%2Fpost%2F11111342810%2Fseena-owen-intolerance-1916-seena-owen-is&psig=AFQjCNF-DX2RwuBNE_xlF74naJghYfk5zg&ust=1447848761962664
Irresistible eyes. May be had by transplanting the hair. A story from The Dundee Courier, 6 July 1899(2)
The History of Eyelash Extensions. Louise Prunty Chrysalis House Publishing 2014 (3)
http://www.professionalbeauty.com.au/2014/10/13/meet-the-woman-behind-russian-3d-volume-lashes/#.VksklnYrKUk (4)

Tuesday, November 10, 2015

Ripsmete anatoomia ning füsioloogia

Tere armsad naised!


Lisaks ilule on ripsmetel ka tähtis funktsioon – kaitsta silmi võõrkehade eest ning vallandada pilgutamis-refleks. Ülemiste ripsmete hulk ühel silmal on umbes 90-150 karva. Alumistel  70-80 karva. Ülemised ripsmed kasvavad kahes või kolmes reas. Võrreldes juuksekarvadega on ripsmekarv kujult laiem ning ei kaota vananedes pigmenti ning ei muutu halliks. Ülemised ripsmed võivad kasvada kuni 10 mm pikkuseks, keskmine pikkus on u 8 mm.

Nii nagu kõik karvafolliikulid kehas on ka ripsmefolliikulid inimesel sündides kohe olemas – nende arv elu jooksul ei suurene. Tore fakt - lootel arenevad ripsmed 7-8 rasedusnädalal.

Nagu muud ihukarvad, on ripsmed bioloogilised polümeerid ning koosnevad umbes 10% veest ning 90% erinevatest valkudest nagu keratiinid ja melaniinid, mis annavad karvale värvuse.

Igal ripsmekarval on 3 kasvufaasi, mis kestavad keskmiselt 5-11 kuud.

 
1)Anageenne faas (kasvufaas) – karv kasvab aktiivselt umbes 1-2 kuud.  Siin faasis kandub karva pigment. Ainult umbes 40%  ülemistest ripsmetest ning 15% alumistest ripsmetest on kasvufaasis üheaegselt. Iga karv kasvab spetsiifilise pikkuseni ning siis kasv peatub.

2)Katageenne faas (üleminekufaas)– ripsme kasv peatub, karvafolliikel kahaneb. See faas kestab umbes 2 nädalat.

3)Telogeenne faas (puhkefaas)– ripsmed puhkavad ning püsivad selles faasis umbes 100 päeva, kuni karv kukub  ise välja ning algab uuesti anageenne faas.

Kuna iga karv on oma individuaalses kasvutsükli faasis, on normaalne, et ripsmeid võib välja langeda igapäevaselt. 

Juuksekarvade koostis ning elutsükkel on sama, kuid juuste puhul võib anageenne (kasvufaas) faas kesta 6-7 aastat! Ripsmed kasvavad keskmiselt 0.15mm/päevas ning juuksekarvad 0.3 kuni 0.4 mm/päevas.
Järgmise kohtumiseni ;)!

  Kasutatud kirjandus:
Enhanced Eyelashes: Prescription and Over-the-Counter Options. Jones, Derek. Aesthetic Plast Surg. 2011 Feb; 35(1): 116–121.
http://dreamlash.net/wp-content/uploads/2015/01/hair-cycle.gif